Góry Niedaleko wrocławia

Góry w Twoim zasięgu! Gdzie pojechać w góry na Dolnym Śląsku? 

Propozycje górskich wycieczek blisko Wrocławia.

Jeśli kolejny raz zastanawiasz się gdzie pojechać w weekend, aby odetchnąć od pędu życia, być bliżej natury, przeżyć górską przygodę, a może odkrywać fascynującą historię Dolnego Śląska – ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim opis najciekawszych, górskich destynacji najbliżej Wrocławia.

Wybierzemy się w Sudety – bo to właśnie te góry są miejscem skrywającym najpiękniejsze skarby na Dolnym Śląsku. Sudety rozciągają się na pograniczu trzech państw niemal 300 kilometrowym pasem od doliny rzeki Łaby, aż po dolinę rzeki Odry. W skład Sudetów wchodzi wiele pasm górskich, pogórzy, kotlin z mnóstwem atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia.

Wiele osób kojarzy Karkonosze, jedno z sudeckich pasm górskich wraz ze Śnieżką (1602 mnpm) – najwyższą górą w Sudetach. Poza Karkonoszami pozostaje nam jednak ponad 40 jednostek geograficznych, które są dla nas wielkim, przyrodniczym dziedzictwem, a także miejscem, które było świadkiem ludzkiej historii, jaka działa się tutaj przez tysiące lat. W tym artykule przybliżymy jakie atrakcyjne miejsca w Sudetach, wybrać na wycieczkę blisko od Wrocławia. Zanim jednak spakujesz plecak i ruszysz w drogę, powędrujemy wirtualnie do miejsc, które naprawdę warto zobaczyć.

Jeżeli lubisz góry, górskie blogi, piękne zdjęcia i filmy o górach, zapisz się na górską prasówkę!

Co tydzień  wyślemy Ci maila ze zbiorem najciekawszych linków, zdjęć i wiadomości ze świata górskiego.

Góry Sowie

Góry Sowie geograficznie należą do Sudetów Środkowych i rozciągają się między Górami Wałbrzyskimi, Kamiennymi, a Bardzkimi od doliny rzeki Bystrzycy, aż do Przełęczy Srebrnej. Wysoki grzbiet z najwyższym szczytem – Wielką Sową (1015 m.n.p.m.) już w oddali robi ogromne wrażenie. Podziwianie gór w oddali to jedno, ale teraz przenieśmy się do ich serca! Góry Sowie to miejsce, gdzie każdy znajdzie pomysł na wędrówkę dla siebie. Górscy wędrowcy mogą wybrać się na szczyty gór z wieżami widokowymi, bo przecież zachwycające, górskie panoramy to jeden z powodów, dla których warto wędrować tak daleko i wysoko. 

Najpopularniejszym miejscem w tych górach jest oczywiście najwyższy szczyt – Wielka Sowa. Ma wysokość 1015 m.n.p.m. i jest jednym ze szczytów należących do Korony Gór Polskich. Na szczycie góry jest 25 – metrowa ponad stuletnia wieża widokowa. Z jej tarasu roztaczają się panoramy na niemal całe Sudety, Przedgórze Sudeckie, a nawet Wrocław. Z uwagi na wieżę widokową, równie popularnym miejscem, stała się położona niedaleko niej Kalenica (964 m.n.p.m) z 20-metrową wieżą zbudowaną z kutego żelaza. Pod wieżą znajduje się wiata turystyczna ze stołem i ławeczkami. Wartymi odwiedzenia miejscami, z których roztaczają się piękne panoramy są również Lisie Skały, Góra Żmij, platforma widokowa na zboczach Koziej Równi, czy też Kociego Grzbietu.

Miłośnicy natury w Górach Sowich odnajdą piękne bukowo-świerkowe lasy m.in. w rezerwacie Bukowa Kalenica, a w nim wyjątkowe, powyginane od zimna i wiatru skarłowaciałe buki, głębokie doliny potoków, stada muflonów i mnóstwo imponujących skał, z których część jest pomnikami przyrody. Imponującymi skałami są m.in. Niedźwiedzia Skała, którą mijamy przy czerwonym szlaku, w drodze na Wielką Sowę, Siedem Sówek na trasie malowniczej ścieżki  przyrodniczej Lasocin – Kamionki (gmina Pieszyce), czy skała Czarny Rycerz w dolinie potoku Kamionki, który tworzy tam piękne kaskady. W tym rejonie możemy zobaczyć również relikty dawnego górnictwa, m.in. Smoczą Jamę – sztolnię, w której wydobywano serpentynit.  Zmęczeni po długiej wędrówce możemy odpocząć w górskich, starych schroniskach o pięknej, sudeckiej architekturze. Najstarsze z nich – Schronisko Sowa powstało w 1897 roku. Schronisko Sowa oraz schronisko Orzeł znajdują się na czerwonym szlaku – Głównym Szlaku Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza. Kolejne schronisko znajduje się przy Przełęczy Jugowskiej, na stoku Rymarza – schronisko PTTK ,,Zygmuntówka”. Jest małe, ale niezwykle urocze i pięknie położone nad doliną. Organizowane są tam koncerty, zjazdy rowerowe, spotkania podróżnicze i różne warsztaty np ,,Zimowa szkoła w górach”.  W schronisku udostępniono wypożyczalnię rowerów elektrycznych. Miłośnicy sportów znajdą tu mnóstwo tras rowerowych, singletracków i leśnych dróg, a zimą trasy narciarstwa biegowego i stoki narciarskie m.in. w Sokolcu do narciarstwa zjazdowego.

Góry Kamienne

Góry Kamienne charakteryzują się stromymi stokami i wąskimi grzbietami. Nie każdy o tym wie, ale w większości to dawne stożki wulkaniczne. Znajdują się one w Sudetach Środkowych pomiędzy Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na zachodzie, Górami Wałbrzyskimi i Sowimi na północy, a Stołowymi na południu. Dla górskich wędrowców najatrakcyjniejszym miejscem będzie Przełęcz Trzech Dolin. Przełęcz stanowi węzeł szlaków turystycznych –  można z niej wyruszyć na wiele szczytów Gór Suchych, które są częścią Gór Kamiennych. Znajduje się tutaj również znane i lubiane schronisko PTTK Andrzejówka. Drewniany budynek schroniska powstał tutaj w 1933 roku i ma charakter typowego, górskiego schroniska o sudeckiej architekturze z górskim klimatem również w jego wnętrzu. Można dojechać tutaj autem i komunikacją miejską. 

Z Przełęczy Trzech Dolin możemy powędrować na najwyższy szczyt Gór Kamiennych – Waligórę (936 m.n.p.m.), który należy do Korony Gór Polskich. Na Waligórę najlepiej wejść szlakiem od strony Rozdroża pod Waligórą, ponieważ wejście jest znacznie łagodniejsze. Będąc w tym miejscu warto zejść kawałek ze szlaku, aby zobaczyć ruiny dawnej Owczarni, która dziś jest pięknym miejscem widokowym. Poniżej tego miejsca znajdował się pałacyk myśliwski rodziny Hochbergów – dawnych właścicieli tutejszych ziem. Górskich panoram w okolicy dostarczą nam również pozostałe, znajdujące się blisko stożki gór – Włostowa i Kostrzyna.

W Górach Kamiennych znajdują się również wieże widokowe. Będąc w pobliżu schroniska Andrzejówka warto powędrować na wieżę na Ruprechtickim Szpiczaku (880 m.n.p.m.), którego wierzchołek znajduje się już po czeskiej stronie granicy. Na szczycie znajduje się stalowa wieża telekomunikacyjna z ogólnie dostępnym tarasem widokowym. Widoki na cztery strony świata zostały opisane na tablicach. Z perspektywy wieży zobaczymy m.in. Karkonosze ze Śnieżką widziane od strony Czech. Wieża widokowa, tym razem drewniana znajduje się również na górze Dzikowiec, pod którą zbudowano prywatne schronisko, a bardziej restaurację. Na Dzikowiec dojdziemy najszybciej z miejscowości Boguszów-Gorce, która rozwinęła się przede wszystkim dzięki górnictwu – dawnemu wydobyciu srebra i barytu.

Góry Wałbrzyskie i Pogórze Wałbrzyskie

Region Wałbrzycha do dziś kojarzy się wielu z nas z kopalniami węgla kamiennego i zniszczoną przez przemysł przyrodą. Te czasy jednak już dawno minęły, kopalnie zamknięto, a dziś naturalne walory Gór Wałbrzyskich i Pogórza Wałbrzyskiego oraz zabytkowe już obiekty dawnego przemysłu przyciągają wielu turystów. Góry Wałbrzyskie graniczą od południa z Górami Kamiennymi, od zachodu z Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi, a od wschodu z Górami Sowimi. Na północy przechodzą w Pogórze Wałbrzyskie. Leżą na obszarze  tzw. niecki śródsudeckiej. W dużej części zbudowane są ze skał osadowych – piaskowców, zlepieńców i łupków. Sam węgiel kamienny, na którym rozwijał się ten region to właśnie nic innego jak skała osadowa powstała głównie w karbonie ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Duża jednak część Gór Wałbrzyskich, tych po których stromych stokach wspinamy się na sam szczyt to góry pochodzenia wulkanicznego.

W ostatnich latach nowowybudowane wieże widokowe i platformy widokowe sprawiły, że Góry Wałbrzyskie stały się bardziej popularnym miejscem na górskie wypady. Wieżę widokową wybudowano na Borowej (853 m.n.p.m.), która to według najnowszych pomiarów jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Poprzednie pomiary ustanowiły najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich – Chełmiec, jednak pomiaru dokonano wówczas z wieży widokowej. Dlatego też to właśnie Chełmiec, a nie Borowa znajduje się w Koronie Gór Polskich. Ażurowa, stalowa wieża na Borowej ma niemal 17 metrów wysokości, a została wybudowana w 2017 roku. Możemy na nią dojść z Wałbrzycha lub Jedliny-Zdrój. Znanym miejscem na piesze wycieczki stał się również Masyw Trójgarbu, kiedy na szczycie Trójgarbu (778 m.n.p.m.) wzniesiono w 2018 roku wysoką na 27 metrów wieżę. Trójkątne kształty tarasów symbolicznie nawiązują do trzech gmin (Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój), które wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego sfinansowały inwestycję oraz do trzech wierzchołków samego Trójgarbu. Oprócz wieży w ramach projektu ,,Ekomuzeum wokół Trójgarbu” utworzono w rejonie Trójgarbu oraz Chełmca dużo dodatkowej infrastruktury turystycznej – wiat turystycznych, ławek i tablic edukacyjnych.

Najbardziej znaną górą w Górach Wałbrzyskich pozostaje jednak Chełmiec (850 m.n.p.m.) zagospodarowany turystycznie już w XIX wieku. Na jego szczycie znajduje się widoczny z okolicznych rejonów wysoki, stalowy krzyż, do którego prowadzi droga krzyżowa upamiętniająca trud pracy górników, a także tych poległych w tutejszych kopalniach. Kamienną wieżę widokową, stylizowaną na romantyczne ruiny wzniesiono tutaj z funduszy samych Hochbergów – właścicieli tych ziem już w 1887 roku. Wiele osób zastanawia się czy Chełmiec to stary wulkan. Co prawda jego kształt zawdzięczamy intruzji magmy, ale magma nigdy się z wnętrza góry nie wylała. Chełmiec jest tzw. lakkolitem.

Autor: Marzena Alicja Szczegielniak

Przewodnik sudecki z pasji do gór i natury. Od urodzenia mieszkanka Sudetów. Miłośniczka biegów górskich, górskiej wspinaczki, ale przede wszystkim górskich wędrówek. Wciąż odkrywa piękno Sudetów i ukryte w nich skarby – historie ludzi i miejsc oraz niezwykłą przyrodę. Udowadnia, że Sudety to nie tylko Śnieżka i KarkonoszePokazuje innym Sudety, jakich nie znali, które skrywają wysokie wodospady, głębokie doliny, rwące górskie potoki, ale i meandrujące spokojne rzeki, łagodne wzgórza, ale i przepaściste, skaliste szczyty, głębokie i długie jaskinie, górskie kozice, muflony, wilki, rysie, ślady po dawnych morzach, lodowcach, wulkanach i mnóstwo pozostałości po bogatych dziejach regionu.

To właśnie w podróż po takich Sudetach – niezwykle urozmaiconych, zaskakujących i atrakcyjnych turystycznie, zaprasza na swój blog: sudetyjakichnieznales.pl oraz na swój fanpage na Facebook’u: facebook.com/marzenianaszczycie a także na zorganizowane wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem sudeckim